Czy w Polsce warzenie piwa w domu jest legalne? To pierwsze pytanie, które zadałem sam sobie gdy po raz pierwszy w mojej głowie błysnęła idea piwowarstwa domowego. Na szczęście nasze rodzime prawo jest stosunkowo czytelne, a treści o piwowarstwie domowym było już w sieci sporo, więc trafiłem na kilka informacji o stosunku prawa do naszego hobby i ze spokojną już głową zabrałem się do warzenia.
Na dzień dzisiejszy jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że nie istnieje żadne prawo mówiące stricte o piwowarstwie domowym. Oznacza to, że warzenie swojego piwa w domu nie jest nielegalne. Jedyne wzmianki możemy znaleźć w dyrektywie Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania i jedyne, czego się stamtąd dowiadujemy, to informacja o tym, że napoje przefermentowane nie mogą być sprzedawane, chyba, że zostaną wcześniej obłożone akcyzą.
Z dyrektywy wynika, że warzenie piwa na własny użytek jest legalne. Piwo można warzyć, można częstować nim znajomych, o ile nie uzyskujemy z tego powodu korzyści (sąsiad skosi trawnik za butelkę wyśmienitego piwa na amerykańskich chmielach).
Teoretycznie nie jest legalne (bądź jest na granicy legalności) wysyłanie piw na konkurs, gdzie wysyłamy je osobom obcym. Częstowanie za darmo domowym piwem na festynach jest również śliskim tematem.
Na koniec zamiast przytaczać całość dyrektywy, która ma dobrych kilka stron zamieszczam fragment korespondencji z podsekretarzem stanu MF Jackiem Kapicą, który sprawę w oparciu o prawo przedstawia następująco:
(tekst zaczerpnięty z wątku z forum browar.biz)
(…)
Aktem prawa wspólnotowego mającym podstawowe znaczenie w zakresie akcyzy jest dyrektywa Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania. W myśl postanowień art. 11 ust. 2 ww. dyrektywy 92/12/EWG produkcja, przetwarzanie i magazynowanie wyrobów akcyzowych, od których podatek akcyzowy nie został zapłacony, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym.
Dyrektywa 92/12/EWG daje państwom członkowskim możliwość zwolnienia z obowiązku posiadania składu podatkowego jedynie drobnych producentów wina (art. 29 dyrektywy). Przy czym za drobnych producentów wina uznaje się podmioty produkujące średnio mniej niż 1000 hl wina w ciągu jednego roku.
Ponadto zgodnie z postanowieniami art. 10 i art. 14 dyrektywy Rady 92/93/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych państwa członkowskie mogą zwolnić od podatku akcyzowego wino oraz inne napoje przefermentowane, niemusujące i musujące, produkowane przez osoby fizyczne i konsumowane przez producenta, członków jego rodziny lub jego gości, pod warunkiem, że nie dokonuje się ich sprzedaży. Jednocześnie przedmiotowa dyrektywa nie przewiduje takiego zwolnienia dla produktów pośrednich. Miody pitne dla celów akcyzy, w zależności od ewentualnego dodatku alkoholu etylowego, klasyfikowane są jako napoje fermentowane lub produkty pośrednie.
Stosownie do postanowień obecnie obowiązującej ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, z późn. zm.) produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą obywać się wyłącznie w składzie podatkowym (art. 30 ust. 2). Jednocześnie zgodnie z art. 23 ust. 2 tej ustawy zwalnia się od akcyzy piwo, wino i napoje fermentowane wytworzone domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczone do sprzedaży.
(…)
Jak sprawa piwowarstwa domowego wygląda w innych krajach?
- Australia – Legalne dla własnego użytku
- Kanada – Legalne w większości kraju
- Czechy – Legalne do 200l rocznie (ale trzeba zgłosić)
- Dania – Legalne dla własnego użytku
- Finlandia – Legalne dla własnego użytku
- Niemcy – Legalne do 200l rocznie (ale trzeba zgłosić)
- Węgry – Legalne do 1000l rocznie (ale trzeba zgłosić)
- Irlandia – Legalne dla własnego użytku
- Nowa Zelandia – Legalne dla własnego użytku
- Norwegia – Legalne dla własnego użytku
- Rosja – Legalne dla własnego użytku
- Szwecja – Legalne dla własnego użytku
- Wielka Brytania – Legalne dla własnego użytku
- Stany Zjednoczone – Legalne dla własnego użytku we wszystkich stanach. W 2013r. ostatnie dwa stany zalegalizowały piwowarstwo domowe (Alabama i Mississippi)
Zostaw komentarz