Z miejsca muszę zaznaczyć, że to nie będzie porywający tekst. Raczej jest to wpis z gatunku użytecznych, bo operowanie na jednostkach to podstawa, którą nam się wpaja już od najmłodszych lat. W piwowarstwie dochodzi kilka nowych, a chcąc sięgać po receptury z całego świata warto zapoznać się także z jednostkami imperialnymi, co pozwoli nam przekładać receptury z ichniejszych na nasze. Zakuwać nie trzeba, bloga nie zamykam 😉
Jednostki objętości:
- Litr (l lub L) – podstawowa jednostka objętości. Jeden litr to 1/1000m3 czyli 1dm3. Używamy przy podawaniu rozmiarów warki jeżeli ta jest mniejsza od 1hl.
- Mililitr (ml) – Jedna tysięczna litra. Przedrostek mili to 10−3. Używamy czasami podając oczywiście wielkości mniejsze od litra, np. określając rozmiary butelek. 330ml zamiast 0,33l, chociaż obie formy są spotykane.
- Hektolitr (hl) – 100 litrów. Przedrostek hekto oznacza mnożnik x 100. (stąd hektar to 100 arów). Niektórzy piwowarzy domowi próbując brzmieć poważnie lubią się chwalić, że wypuszczają warki o rozmiarach 0,5hl.
- Galon (gal) – używany w krajach anglosaskich. Również służy do określania objętości. W wielkiej Brytanii galon wynosi w przybliżeniu 4,54l, w Stanach Zjednoczonych, co nas bardziej interesuje, jeden galon to w przybliżeniu 3,78l. Przeciętna domowa warka w Stanach Zjednoczonych to 5 galonów, co daje niecałe 19 litrów.
Jednostki masy:
- Gram (g) – podstawowa jednostka masy. Używamy do określania ilości składników, jeżeli akurat nie będzie łatwiej użyć kilogramów. 30g chmielu, 5g mchu irlandzkiego.
- Kilogram (kg) – 1000 gramów, czyli 103. Używamy przy podawaniu cięższych składników piwa, jak np. słody. 5kg słodu to częsta miara.
- Uncja (oz) – najczęściej spotykamy uncję międzynarodową, czyli 28,34g. Spotykamy w amerykańskim piwowarstwie przy podawaniu małych ilości składników, jak dla przykładu chmiel – 1oz chinook, 1.5oz citra, 8oz crystal malt 40.
- Funt (lbs) – Używany w Stanach Zjednoczonych do określania nieco cięższych rzeczy, kiedy przestaje być wygodne użycie uncji. 1 funt brytyjski to około 0,45 kilograma. 14.5 lbs Pale 2-row malt.
Jednostki zawartości cukru (i gęstość)
- Stopnie Ballinga (°Blg) – Skala określająca zawartość cukru w roztworze. 1 Stopień Ballinga to gęstość roztworu cukru w roztworze o temperaturze 20 stopni Celsjusza, który zawiera 1% cukru wagowo (10g cukru na 1kg roztworu). °Blg = ((G -1) * 266)/G gdzie G to gęstość roztworu cukru. Spotykany przede wszystkim w piwowarstwie.
- Stopnie Plato (°Plato) – Modyfikacja stopni Ballinga. °Plato = masa ekstraktu brzeczki / masa brzeczki *100%. Stopnie Plato są nieco bardziej dokładne od stopni Ballinga, ale jednostki są na tyle zbliżone w skali produkcji, która nas interesuje, że można przyjąć, że są tożsame. Różnica wynosi 0.05%. Warto dodać, że tu temperatura referencyjna to 17,5°C.
- Stopnie Brixa (°Bx) – Rzadko używana jednostka w piwowarstwie. Jeżeli w 100 gramach roztworu cukru i wody znajduje się 25 gramów cukru i 75 gramów wody, to mówimy o roztworze który ma 25°Bx. W piwowarstwie domowym można przyjąć, że to ta sama jednostka co plato i balling. Najczęściej spotykana w winiarstwie i sokach.
- SG (SG, OG, FG) – Specific Gravity – pomiar gęstości wykonywany w jakimś bliżej nieokreślonym momencie, Original Gravity – pomiar gęstości brzeczki przed fermentacją, Final Gravity – pomiar gęstości po fermentacji. Jednostka używana przeważnie w Stanach Zjednoczonych. To stosunek gęstości substancji do gęstości wody w temperaturze 4°C. W przypadku piwowarstwa stosunek ten to jedynka i część tysięczna, np. 1.048.
- Chcesz wrócić do naszych jednostek? Proszę bardzo:
plato = (-1 * 616,868) + (1111,14 * SG) – (630,272 * SG2) + (135,997 * SG3)
Wygląda strasznie, ale można przyjąć uproszczony, nieprecyzyjny wzór, który można policzyć bez kalkulatora i kartki. ((OG – 1) * 1000) / 4 = °BLG (na chłopski rozum – bierzemy tylko wartości po przecinku bez zera na przedzie i dzielimy na 4). W ten sposób podana wcześniej przeze mnie wartość 1,048 to całe 12°blg
Temperatura
- Stopnie Celsjusza (°C) – Używana w naszych stronach jednostka temperatury. Za zero przyjmuje się temperaturę zamarzania wody, a za sto temperaturę wrzenia. W piwowarstwie używa się do określania temperatury brzeczki , temperatury fermentacji jak i podawania gotowego piwa.
- Stopnie Fahrenheita (°F) – Używana w Stanach Zjednoczonych jednostka temperatury. Moment zamarzania wody to 32°F, a wrzenia 212°F. Gdzie jest w takim razie zero? Logicznie, zero to temperatura zamarzania mieszanki wody, salmiaku i soli w stosunku 1:1:1.
- Jak wybrnąć z dziwnego Fahrenheita?
°C = 5⁄9 *(°F -32)
Goryczka (:
- IBU – International Bittering Unit – To nic innego niż zawartość izoalfakwasów w jednym litrze piwa, gdzie 1 IBU to 1mg izoalfakwasów. Należy zaznaczyć, że IBU nie oznacza sensorycznego wrażenia goryczy. Odczuwanie goryczy może być zaburzone przez ekstrakt końcowy, jak i wiele innych czynników, tak więc możemy trafić na piwo z 60 IBU które będzie dla nas bardziej gorzkie od piwa, które ma IBU 105.
- EBU – European Bittering Unit – Również służy do oznaczania goryczy w piwie. Mierzy się ją w ten sam sposób, tyle, że procedury są minimalnie różne (inna ilość próbek i inny zestaw odczynników). Wartości EBU są minimalnie niższe od IBU, choć można przyjąć uproszczenie i stwierdzić, że są tożsame. Jednostka spotykana bardzo rzadko.
Kolor
- EBC – Jednostka używana w Europie do oznaczenia koloru piwa. Im wyższa wartość EBC tym ciemniejsze piwo. Za Kolor słomkowy przyjmuje się wartości między 2–4, za kolor czarny wartości powyżej 60.
- SRM – Jednostka używana w Stanach Zjednoczonych do określania koloru piwa. Tak jak w naszej jednostce, wartości niskie oznaczają piwo jasne a im wyższa wartość, tym piwo ciemniejsze. Za kolor słomkowy przyjmuje się wartość 2, za piwo ciemne wartości powyżej 31.
- Przeliczamy? Spoko:
EBC = SRM * 1.97
Zostaw komentarz